Kuidas teha aasta kokkuvõtet? Lihtne meetod, mis töötab

detsember 27, 2024

Järjekordne aasta hakkab lõppema. Minul ei ole veel aasta kokkuvõtet tehtud, aga kohe olen sellega alustamas.

Kas Sul on juba tehtud? Kui ei ole ja see mõte Sind sellest vähegi kõnetab, siis ole hea – loe edasi.

Jagan Sinuga, kuidas mina aasta kokkuvõtteid teen, miks see vajalik on ja kuidas võtta lõppev aasta kokku selliselt, et uut aastat paremini planeerida.

Loo endale uus harjumus – aasta kokkuvõtete tegemine

Kuulasin kord üht naist rääkimas oma eneseabiraamatust. Ta tõi välja kaks asja, millega ma 100% nõustun – kui peaks kõik enesearengu tehnikad kahte erinevasse tööriista kokku võtma, siis need oleksid:

  • päeviku pidamine ja sündmuste üleskirjutamine; 
  • eneseanalüüs ja -tervendamine.

Kokkuvõtete tegemine on üks eneseanalüüsi viise ja millal siis veel kokkuvõtteid teha, kui mitte aasta lõpus?

Ma ei tea, millised on Sinu harjumused ja praktikad, aga mäletan, et mina alustasin aasta kokkuvõtete tegemisega umbes 2000ndate alguses, kui olin 32-aastane. 

Võtsin lihtsalt ühe A4 paberilehe ja hakkasin üles kirjutama asju, mis tol aastal juhtusid. Esialgu lihtsalt selleks, et oleks logiraamat sündmustest, saamisest, läbikukkumistest,  elamustest ja tegemistest. 

Sellest on ajapikku arenenud välja midagi palju enamat. Näiteks, eelmise aasta kokkuvõtete fail, ära nüüd ehmata – 30 lehekülge pikk!

Kutsun ka Sind enda jaoks looma ühte uut harjumust, milleks on ajas tagasi vaatamine. Olgu see korra aastas, korra kuus ja usinamatel võib-olla korra nädalas.

Sellest tekib Sinu elu logiraamat. Ameerika koolitaja Jim Rohn on öelnud, et see võib olla suurim kingitus ja pärand oma lastele ja veelgi enam oma lastelastele.

Kuidas kokkuvõtteid teha ja miks need kasulikud on?

Kui vaadata pikemat, mitme aasta või isegi mitmekümne aasta vaadet, siis need kokkuvõtted muutuvad hindamatuks. 

Mulle meeldib aeg-ajalt neid vanu faile varasemate kokkuvõtetega avada – mitte tihti, võib-olla iga paari aasta tagant.

Vaatan just nimelt neid aasta kokkuvõtteid, sest nende abil on võimalik  näha oma elulugu ja arengukaarti. Aasta kokkuvõte on ju kompresseeritud ülevaade ühe aasta peamistest toimetamistest, saavutustest, õppetundidest ja ka vastu pükse saamisest.

Aasta kokkuvõtetega on võimalik näha oma elulugu ja arengukaarti.

Kui Sa vähegi tahad oma elu kapten olla, siis ülevaade oma varasematest tegudest, võitudest, kannatustest ja kaotustest annab niivõrd hea tunde enda arengutest ja läbikäidud teest.

Kui Sa otsustad teha kokkuvõtte oma lõppenud aastast, siis see on nagu omalaadne hüppelaud järgmise aasta loomiseks ja plaanide tegemiseks – nii nagu SINA seda soovid, mitte nii nagu juhtub.

Kas mäletad, mis juhtus eelmisel kevadel või suvel?

Üks tähtis põhjus on veel, miks aasta lõpus asjale tagasi vaadata. Detsembris on jõulupühade trall – peod, söömaajad, kingitused, jõuluvanad… 

Selles stressis on absoluutselt loomulik, et Su tähelepanu koondub aastalõpu sündmustele. Läheb meelest, mis juhtus kevadel või suvel. 

Kui aastalõpp on pingeline või raske, siis jääb see Sinu möödunud aastat justkui varjutama ja head asjad, mis varem juhtusid, lähevad meelest.


Nii et, kui Sa tahad ausat, realistlikku ja tasakaalustatud vaadet sellele, milline oli Sinu lõppev aasta, siis pead endale ise tegema aastast tervikliku kokkuvõtte.

Mind aitab on see, et teen taolise kokkuvõtte iga kuu. Nii ei pea ma hiljem meenutama, mis juhtus, vaid saan võtta juba kirjas olevad asjad.

Jätka lugemist allpool…

Panustame arengule

Vaatame süvitsi Sinu sisemist võimekust mõtterännakul ”Mina vastutan. Punkt.” 15.juunil Kaja Kultuurikeskuses.

Tutvun rännakuga
Mida aasta kokkuvõttesse kirjutada?

Kui Sul seda harjumust veel ei ole, siis hakka meenutama: võta ette kalender, vaata pilte, mõtle ja hakka seda aastat sõnadega looma. 

Aasta tipukogemused – alusta sellest, et meenuta, mis olid Su möödunud aasta tähtsündmused – kõige eredamad, võimsamad, rõõmsamad hetked.

Olid need mingid kokkusaamised, mõni saavutus, mõni reis, kunstielamus või koolitus. Sündmused, mille kohta tahad öelda: “Jess, see oli täpselt see kõige kihvtim asi!”

Lahti laskmised – pane endale kirja ka see, millest sai aasta jooksul lahti lastud, millest sai vabaks lastud või vabaks saadud.

Võib-olla oli see mõni unistus, mis oli oma aja ära elanud või sai selgeks, et seda asja Sul tõesti enam tarvis ei ole. 

Võib-olla oli mingi halb harjumus, mille Sa asendasid mõne hea harjumusega. Või mingi koormav probleem, konflikt või oht, mis kadus või mille vastu leidsid vastumürgi. 

Mida õppisid – väga oluline punkt on kirja panna, et mida Sa õppisid, mida teada said või millest aru said.

Mille algatasid – järgmiseks vaata ja pane kirja, mille Sa algatasid või millele lükkasid hoo sisse?

Tervendus – mille Sa seesmiselt ära tervendasid või mille võrra tugevamaks inimesena said?

Raskused – see on nüüd tume koht – millised olid Sinu suurimad raskused, haigetsaamised ja kannatused?

Milleks selline negatiivsus? Selle jaoks, et Sa said osadest nendest auga üle ja selle eest on tarvis ennast kiita. Näha, mis jäi selja taha ja näha, kuidas Sa taolistest asjadest edaspidi oskuslikult mööda laveerida, et need ei korduks. 

Uued inimesed – millised olid selle aasta uued inimesed Sinu elus, kes ilmusid ja jäid? Kellega tekkisid tähendusrikkad suhted? Kas isiklikud või tööalased? Kelle üle Sul on erakordselt hea meel? 

Kui Sa need kirja paned, siis ma ütleks, et tasub nendele ka helistada ja öelda: “Sina olid minu selle aasta üks olulisemaid uusi inimesi – tänulik Sulle selle eest! Mul on hea meel, et saan Sind võtta endaga kaasa uude aastasse.”

Ostud – äkki Sa ostsid endale midagi ägedat, mis on juba meelest läinud ja juba tavaliseks saanud. See ei olnud tavaline siis, kui Sa selle ostsid. 

Õppetunnid – kui Sa oled enesearengu huviline ja tahad järjest paremat elu luua endale ning inimestele enda ümber, siis küsi endalt – millised olid selle aasta kõige tähtsamad õppetunnid?

Mida Sa meelde jätad, mida Sa ei korda? Mida Sa teed järgmisel aastal teistmoodi? Mille võrra oled targem, osavam, elutargem, nutikam ja tublim? 

Kutsun Sind kaasa selle meenutamisele – ise, omaette, kirjalikult. 

Aasta lõpp – aeg mõelda, meenutada ja kasvada

Pühade ja aasta lõpu vahele jääb kindlasti päevi, kus selle asemel, et telekat vahtida telekat või telefonis olla, saad olla arvutis või märkmikus ja kirjutada. 

Meenutada ja mõelda ning rõõmustada või kurvastada, kui on olnud raske aasta.

Loodan, et see annab Sulle lõppevast aastast tervikliku, realistlikuma, ausama ja positiivsema vaate.

Ja et võid endale rõõmuga öelda: “Küll oli värvikirev aasta, küll oli rikkalik aasta, küll oli tore aasta!”

Märkad, et ka raskemad asjad, mis Sind võib-olla kevadel, suvel või talvel kummitasid, on jäänud seljataha. Öelda endale – ma panen sellele aastale punkti! Ma panen i-le täpi!

Aitäh, et Sa lugesid! Kui Sa soovid rohkem selliseid mõtteid ja inspiratsiooni, siis liitu minuga ka Muutuse kanalil Youtubes. 

Sweet Spot
playing track
0:00
0:00

Wandering and Wondering

Slow Flow

Dark Matter

Sirens’ Dance

Still

Safe Haven